سنگ, کورین

سنگ کورین – اطلاعات عمومی و تخصصی،مزایا و معایت و قیمت سنگ کورین

سنگ کورین

اطلاعات عمومی و تخصصی سنگ کورین، تاریخچه، قیمت، مزایا و معایت این نوع سنگ مصنوعی

کورین یا صفحات اکریلیک صفحه ای مناسب برای بکارگیری در آشپزخانه های امروزی می باشد، صفحه کورین می تواند به آشپزخانه و کابینت جلوه ای نو و تازه دهد.
این صفحه دلیل یکپارچگی و تنوع رنگ کابینتی مدرن و زیبا ایجاد میکند، کورین خواص زیادی در کابینت و آشپزخانه دارد که به آنها اشاره می کنیم.این صفحه  آنتی باکتریال می باشد و از این لحاظ مانع رشد میکروبها در آشپزخانه است، کورین تا ۹۹% ضد اب است و از نفوذ آب به درون آن و خرابی کابینتها جلوگیری میکند، یکی دیگر از خواص کورین یکپارچگی آن و بدون درز بودن آن است بدان معنی که شما در آشپزخانه خود یک صفحه کورین یک تکه مشاهده میکنید و هیچگونه درزی و خللی در آن مشاهده نمیکنید که یک جلوه خاص و زیبایی خارق العاده ای به آشپزخانه و یا کانتر و کابینت شما میدهد.

تعریف سنگ کورین(Corian)

سنگ کورین در واقع نوعی سنگ مصنوعی می باشد که از ترکیب کردن پورد سنگ (به عنوان ماده ی پرکننده) با سایر پلیمرهای شیمیایی مایع(به عنوان چسباننده) و رنگدانه های شیمیایی ساخته میشود. کمیاب بودن منابع سنگ های طبیعی در برخی کشورها، وابستگی آنها به واردات سنگ های طبیعی و بالا بودن قیمت آن ها؛ شرکت های صاحب تکنولوژی را در سراسر دنیا بر آن داشت که با استفاده از مواد شیمیایی؛ نوعی سنگ مصنوعی تولید کنند که بتوانند خلا بازار را در این خصوص پر نمایند که بعد از تلاش فراوان موفق به تولید سنگ کورین شدند.

 

کورین سفیداطلاعات تخصصی تر راجع به کورین

تولید این نوع از سنگ های مصنوعی در نوع خود موفقیتی بسیار بزرگ محسوب می شود، چرا که این امر استفاده از منابع طبیعی را کاهش داد و این در حالی بود که این نوع سنگ با سنگ های طبیعی ویژگی متفاوتی داشت و تنها از نظر ظاهری و بصری به آن ها شباهت داشت. این سنگ در 4 نوع متفاوت تولید می شود. در زیر به توصیف فرمول تولیدی آنها پرداخته ایم :

 1. سنگ کورین پودر سنگی : پودر سنگ(آلومنیوم تری هیدراته) + پلیمر چسباننده + رنگدانه
 2. سنگ کورین پلی استری : پودر سنگ(آلومنیوم تری هیدراته) + پلیمر چسباننده ی پلی استری + رنگدانه
 3. سنگ کورین آکرولیکی : پودر سنگ(آلومنیوم تری هیدراته) + پلیمر چسباننده ی آکرولیکی(خلوص صد درصد) + رنگدانه
 4. سنگ کورین آکرولیکی اصلاح شده : پودر سنگ(آلومنیوم تری هیدراته) + پلیمر چسباننده ی پلی استری + پلیمر چسباننده ی آکرولیکی + رنگدانه

از آنجا که ترکیبات شیمیای مورد استفاده در هر کدام از این انواع متفاوت است؛ مزایا و معایب متفاوتی خواهند داشت. اما از بین این موارد مورد سوم یعنی سنگ کورین آکرولیکی باتوجه به تناسبِ میان مزایا و معایب آن بیشتر مورد توجه خریداران و مصرف کنندگان قرار گرفته است. این نوع از سنگ های کورین از آنجا که سطوح دارای پوشش های ۱۰۰ درصد آکرلیک هستند؛ دامنه وسیعی از ویژگی ها را شامل می شوند. شاخص ترین ویژگی آن ها عبارت است از:

 • تنوع رنگ بسیار وسیع از رنگ های گوناگون (بیش از ۷۰ نوع رنگ برای هر نوع سطح داخلی).
 • مقاومت حرارتی بالا.
 • قابلیت انعطاف پذیری با توجه به برخورداری از ویژگی ترمو فرمد در دمای ۱۴۹ درجه سانتی گراد. (در حالت ترموفرمد؛ می توان کورین را تا شعاع 25 میلی متری نسبت به میزان ضخامتی که دارد، خم کرد و فرم های دلخواه و منحصر به فردی را از آن بوجود آورد. این ویزگی را می توان از ویژگیهای متمایز کورین نام برد.)
 • مقاومت در برابر خراش (به علت عدم وجود لمینت در سطح).
 • باتوجه به مواد مورد استفاده در فرمول تولید آن؛ قابلیت جلا پذیری سطحی دارد.
 • سطح کورین دارای تخلخل و نفوذ پذیری مناسب است، این متریال به راحتی تمیز شده و به درون آن لکه نفوذ نمی کند، همچنین از رشد و نمو قارچ، باکتری و کپک نیز جلوگیری می کند.
 • کورین را می توان با مواد ضدعفونی کننده ی معمولی تمیز کرد، احتیاج به درز گیری سالیانه ندارد و در صورت آسیب دیدگی، می توان با سنباده و مواد پر کننده آن را ترمیم کرد. (البته کورین ماده ای بسیار مقاوم است و حدودا ۲۰ تا ۲۵ سال عمر مفید دارد.)

 

کورین رنگ ها

معایب سنگ کورین

 • در برابر فشار فوق العاده زیاد مقاوم نیست.
 • در برابر حرارت فوق العاده زیاد مقاوم نیست و تغییر رنگ در آنها رخ می دهد. (قابل ترمیم است)
 • سنگ کورین خش بر می دارد. (قابل ترمیم است)
 • تغییر رنگ در اثر استفاده از برخی مواد شیمیایی تمیزکننده. (قابل ترمیم است)
 • کاهش شفافیت و جلای سطحی به علت اکسیداسیون. (قابل ترمیم است)

 

کورین خالخالیتاریخچه ای از شرکت دوپونت (Dupont)

باید توجه داشت که کورین یک نام تجاری برای این نوع سنگ مصنوعی است که در سال ۱۹۶۷ میلادی با پژوهش های دونالد اسلوكوم پژوهشگر شیمی شرکت دوپونت(Dupont) ساخته شد و پس از دریافت مجوزهای مربوطه در سال 1971 با ضخامت های 6، 12 و 19 میلیمتری به بازار جهانی عرضه شد.

این شرکت در سال 2013 ابتکار خود را در تلاش برای بهبود مواد مورد استفاده در ترکیبات آن بود و علاوه بر این به یافتن کاربردهای دیگر از آن پرداخت.

در سال 2014 شرکت دوپونت (DuPont) فناوری “Deep Color” خود را معرفی کرد که طبق آن می توان مواد را در رنگ های متنوع و تیره تر ایجاد کرد که البته علاوه بر تنوع رنگی بالا؛ مقاومت آن نسبت به خراش ها و بریدگی ها (نسبت به نمونه های اولیه) افزایش یافت.

در سال 2017 نیز، این شرکت تولید Corian را در پنجاهمین سال خود، با یک نگاه جدید و با تکیه بر کمپین بازاریابی متفاوتی ادامه داد که از نمونه های آن می توان ایده های ظاهری جدید و لوگوی جدید این شرکت اشاره کرد.

با افزایش جمعیت و گسترش این صنعت شرکت های دیگر همچون سامسونگ، الجی، آوسیت و … درصدد تولید این سنگ مصنوعی پرداختند. برای تولید سنگ مصنوعی کورین با سیمای جدید، زیبایی خاص و نمای یکدست مواد جدیدی را با هم ترکیب می کنند که ماده ی اصلی آن صفحات آکرلیک می باشد.

 

 

 

کاربرد صفحات کورین

باتوجه به آنکه سنگ کورین ضد آب، ضد جرم و همچنین آنتی میکروبیال است؛ استفاده از آن در محیط هایی قبیل سرویس بهداشتی، آشپزخانه، مراکز درمانی، مطب، آزمایشگاه و… مطلوب است.

 

سنگ کورین

سنگ کورین دارای صفحات یکپارچه و بدون درز می باشد که بدلیل طرح زیبا، تنوع رنگ و ویژگیهای عالی در پروژه های صنعتی، تجاری، آزمایشگاهی، مسکونی و … به عنوان پوشاننده ی دیوار، سطح، سقف و… مورد استفاده قرار می گیرد. البته امروزه بیشترین کاربرد آن ها در آشپزخانه به عنوان سینک های یکپارچه و در دکوراسیون داخلی به عنوان سطوحِ داخلی می باشد. در قسمت زیر؛ عکس هایی از نمونه های مورد استفاده آورده شده است.

 

 

سنگ کورینمراقبت و نگهداری از سطوحِ کورینی

برای نگهداری از سطوح کوریونی نیازی به مراحل و پروسه ی پیچیده ای نیست. با کمی دقت و مراقبت می توان درخشندگی و جلای این سطوح را مانند روز اول خود باقی نگهداشت.

لطفا از محصولات کورین نوین آبنوس دیدن فرمایید.

کوارتز هانستون

کورین ال جی

کورین هانکس

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.